CYFROWA
BANIALUKA

ZIELONA GĘŚ

Data premiery: 16-09-2016

Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

 

scenariusz i reżyseria Paweł Aigner

scenografia Pavel Hubička

muzyka Piotr Klimek

ruch sceniczny Karolina Garbacik

 

Premiera 16 września 2016

 

Konstanty Ildefons Gałczyński, obdarzony niezwykłym talentem językowym „łotr i łobuz”, pierwsze teksty wchodzące w skład cyklu Teatrzyk „Zielona Gęś” opublikował na łamach „Przekroju” w 1946 roku. Było to ówcześnie najpopularniejsze pismo w Polsce. „Najmniejszy teatrzyk świata” na bieżąco komentował, wyśmiewał i drwił z aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Nic więc dziwnego, że kolejne odcinki cyklu publikowane były w atmosferze sensacji i skandalu. Pod przykrywką absurdalnego humoru i nonsensownych sytuacji autor żartował niemal ze wszystkiego i z wszystkich. Dziś, pozornie odległe, teksty te zaskakują aktualnością i uniwersalnością, a ich echa obecne są w wielu późniejszych utworach literackich, a także w mowie potocznej.

Na scenie Banialuki „Zielona Gęś” przybrała formę kabaretowo-lalkową. Obok aktorów w żywym planie, zobaczyć można groteskowe, wykonane z niezwykła dbałością o szczegóły lalki przedstawiające: Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika, Osiołka Porfiriona, Piekielnego Piotrusia, Alojzego Gżegżółkę i Profesora Bączyńskiego. Reżyser i autor scenariusza Paweł Aigner (spośród dziesiątków utworów Gałczyńskiego) dokonał niełatwego wyboru tekstów i wraz ze scenografem Pavelem Hubičką, kompozytorem Piotrem Klimkiem oraz zespołem Banialuki stworzyli przedstawienie, które przenosi widzów w surrealistyczną przestrzeń kabaretu. W tym nieco zdezelowanym, kawiarniano-artystycznym świecie atmosfera powojennej Polski miesza się z duchem współczesności.

Inscenizacja Banialuki łączy w sobie rozmaite formy teatralne, co koresponduje z charakterem pierwowzoru, który był inspirowany teatrami i teatrzykami różnych stylów i epok. Nie zabraknie więc żywiołowego konferansjera (Ziemowit Ptaszkowski), dowcipnych, rzewnych i poruszających piosenek, monologów i wszelkich popisów estradowych. Aktorzy będą dwoić się i troić (co dzięki lalkom przychodzi im z łatwością), aby „Zielona Gęś” po raz kolejny wywołała salwy śmiechu. A jeśli inteligencja i błyskotliwość współczesnych widzów w niczym nie ustępuje bystrości czytelników „Przekroju” spektakl z pewnością skłoni ich też do refleksji, a może nawet nieco melancholijnej zadumy.
 Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

Czas trwania 1 godz. 30 min.
 Ceny biletów:
- bilet indywidualny - młodzież - 28 zł
- bilet indywidualny - dorośli - 32 zł
- bilet grupowy - 22 zł
 


 

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Zielona_Ges-afisz_2016.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Zielona_Ges-program_2016.pdf

Filmy

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl