Data premiery: 08-10-2006
O Zwyrtale Muzykancie Jana Wilkowskiego to naznaczona góralskim folklorem opowieść o człowieku, który nawet po śmierci zostaje wierny swojej pasji – muzyce. Zwyrtała wywołuje w niebie prawdziwą rewolucję – skoczna i żywa muzyka góralska szybko wpada w ucho Świętym, przywykłym dotąd do wzniosłych pieśni religijnych...
Reżyser Konrad Dworakowski wykorzystał różnorodne konwencje sceniczne, które towarzyszą kolejnym scenom i stanom świadomości bohatera. Przedstawienie rozpoczyna się w żywym planie – niezwykle nastrojowa scena pożegnania Zwyrtały ze światem. Teatr cieni łączy to, co ziemskie, z tym co duchowe – liryczna i zabawna zarazem scena walki aniołów
i diabłów o duszę człowieka. Akcję w niebie odgrywają lalki – kukły (jest ich w spektaklu ponad 40), tworząc zróżnicowany obraz niebiańskiej społeczności. Pojawia się także forma lalkowego teatru jarmarcznego – w zwyrtałowej opowieści o Janosiku.
Dużym walorem przedstawienia jest doskonały tekst: dowcipne dialogi i piosenki, przesączone góralską gwarą i mądrością. Widzowie zapamiętają na pewno nastrojową muzykę Piotra Klimka – góralską, ale we współczesnej aranżacji oraz scenografię Mikołaja Maleszy z charakterystycznymi, wyrazistymi lalkami.
Sztuka O Zwyrtale Muzykancie, wypowiada uniwersalne prawdy o człowieku i świecie – warte przypomnienia w dzisiejszych czasach coraz łatwiej negujących podstawowe zasady i odwieczny system wartości. Piękna, mądra i nie pozbawiona swoistego ludowego humoru opowieść o zwyrtałowej muzyce i janosikowej sprawiedliwości pozwala na refleksję zdecydowanie wykraczająca poza fabułę góralskiej opowieści.
autor
reżyseria
scenografia
muzyka
konsultacje gwarowe
2006/2007