CYFROWA
BANIALUKA

Kowal

Data premiery: 10-01-1998

/Ośrodek Teatralny Banialuka/

Gustaw Morcinek napisał „Kowala" specjalnie dla teatru lalek. Zaprzyjaźniony z Jerzym Zitzmanem interesował się teatrem, bywał na próbach i przedstawieniach, pisał recenzje, rozmawiał z dziećmi o bajkowych przedstawieniach. 
„Banialuka" wystawiała kilka sztuk jego autorstwa, a wśród nich „Konderlę z pokładu Idy", „Baśń o górniku Bulandrze" i „Kowala".
„Kowal" okazał się wielkim sukcesem Teatru Lalek „Banialuka" - widowisko i jego realizatorzy zdobyli wiele nagród na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu i na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu.
„Kowal" ma swe źródło w tradycji ludowej. Ludowe są motywy bajek budujących sztukę, ludowa hierarchia sprawiedliwości i koncepcja postaci, ludowy styl narracji, język, porzekadła, humor i piosenki. W sztuce odnajdziemy motywy bajek powszechnie znanych, m.in. o chłopie, który został królem, o śmierci więzionej na gruszy, o trzech życzeniach będących nagrodą za wyświadczoną przysługę, o Panu Twardowskim i in. Znanym wątkom bajkowym G.Morcinek nadał koloryt lokalny, osadzając sceniczne wydarzenia na Śląsku i wyposażając swoich bohaterów w cechy mieszkańców tego regionu.

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Kowal-afisz.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Kowal-program.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl