CYFROWA
BANIALUKA

Elektra

Data premiery: 21-07-1991

Prehistoria ludzkości znalazła swoje odbicie w mitach. W legendzie o ofiarowaniu Ifigenii zachowała się w pamięć o czasach, kiedy
to pierworodne dzieci składano w ofierze na ołtarzach bogom. Zabójstwo córki przepłacił Agamemnon śmiercią poniesioną z rąk żony Klitemestry, natomiast Klitemestra-matka zostanie zamordowana przez własne dzieci: Elektrę i Orestesa. Będzie to zemsta za zabójstwo ojca.
Eurypidesowa "ELEKTRA” to w znacznej mierze dyskusja z najrozmaitszymi formami konserwatyzmu: społecznego, religijnego, literackiego. Liczne akcenty polemiczne, poddawanie w wątpliwość słuszność wendetty, to jedne z cech różniących go od Ajschylosa i Sofoklesa. 
Natomiast aby rozwiązać spiętrzoną i powikłaną intrygę, Eurypides stosuje zaskakujące zakończenie: deus ex machina. Jest ono chyba najbardziej "ludźkie" W koszu spuszczanym na scenę przez machinę teatralną pojawiają się bóstwa. Powstałe i nagromadzone problemy zostają wtedy rozwiązane przez pojawiających się w najbardziej naturalny sposób.
To, czym współczesna Eurypidesowi publiczność emocjonowała się nas zupełnie nie wzruszaa. Głoszone bluźnierstwa przeciw wyroczniom delfickim czy też burzenie starożytnych przyzwyczajeń nie budzi już dreszczy emocji. Ale zauważmy, że i my, nie jeden raz, w oczekiwaniu na uzyskanie twierdzącej odpowiedzi "opuszczamy kosz" licząc na najbardziej ludzkie rozwiązanie problemu. Czy odpowiedź musi być twierdzeniem? A może to jest pytanie: "odmienić losów nie dano nikomu?"

 

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Elektra-afisz1990.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Elektra-program.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl