CYFROWA
BANIALUKA

Papużka Paj

Data premiery: 06-05-1989

Papużka Paj mieszkała na werandzie w wygodnej klatce, metalowej i błyszczącej. Nie dosięgały jej tu zimne wiatry, omijały mrozy, a jej miseczka zawsze była pełna smacznego jedzenia. Żyła więc sobie Paj w dostatku i szczęśliwie, nie dbając o kłopoty innych. Jedna tylko myśl nie dawała jej spokoju: że ktoś może zawładnąć jej wspaniałą klatką! Podejrzewa o to małego wróbelk Czik-Czirika, podejrzewa podstępnie przyjacielskiego kocura Kruma, który w rzeczywistości czyha nie na klatkę, lecz życie papużki. Nieoczekiwanie na klatce ląduje Jaskółka, zziębnięta
i wyczerpana długim lotem. Po raz pierwszy papużka Paj współczuje komuś, po raz pierwszy zaprasza kogoś do swojej klatki.
Kochająca swobodę Jaskółka z gościny nie korzysta, ale opowiada papużce o wspaniałych krainach, do których właśnie leci. Pod wpływem roztaczanych przed nią uroków Południa i Paj pragnie tam polecieć. 
Czy rzeczywiście się na to zdobędzie, czy też jak mówi Czik-Czirik - nigdzie nie odleci, bo tu ma wygodne i dostatnie życie? A jednak ciekawość innego świata przeważa i Paj wyrusza na Południe w towarzystwie małpki Rumbo-Rumbo. Niedługo trwa wspólna wędrówka. Myśl o tym, że ktoś mógłby zająć klatkę - jej klatkę - jest nie do zniesienia papużka wraca. Czy już na zawsze zostanie w klatce, czy może tęsknota za czymś pięknym i nieznanym będzie w niej narastać, aż w końcu papużka Paj odleci i już nigdy do klatki nie wróci?
"PAPUŻKA PAJ" to widowisko lalkowe adresowane do dzieci młodszych. Historię o papużce opowiada marynarz Jeff, który jest jednocześnie aranżerem i komentatorem przedstawianych zdarzeń.
Kapitan Jeff to sympatyczny gaduła żyjący wspomnieniami dawnych, pełnych przygód lat spędzonych na morzu. Kto wie, czy następnym razem nie opowie nam innej historii...

Zdjęcia

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl