CYFROWA
BANIALUKA

Wielki mały król

Data premiery: 27-05-1979

Sztukę „Wielki mały kól” napisała Jaanna Kulmowa (znana w Polsce autorka utworów na scenę lalkową) pod wpływem książki „Król Maciuś I” i tragicznych dziejów jej autora Janusza Korczaka  - pisarza, lekarza i pedagoga, zamordowanego w 1942 roku w czasie likwidacji getta warszawskiego. „Wielki mały król" to przedstawienia wstrząsające, pełne humanistycznych treści.  
Doktor, opiekun sierot oczekujących na ewakuację, opowiada im bajkę o sobie, o swoich - niespełnionych marzeniach, o królu Maciusiu I dobrym, małym królu reformatorze dążącym do wyeliminowania ze swojego państwa wszelkiego zła, przemocy i kłamstwa. Światu bajkowemu przeciwstawiony jest świat rzeczywisty.
Bajka jest wyrazem tęsknoty za pokojem, braterstwem wszystkich ludów i szczęściem. Kontrastuje z nią świat rzeczywisty – okrutny bezlitosny, pełen zła, nieszczęścia, przemocy i ciągłego zagrożenia.
Widowisko „Wielki mały król" wyreżyserował Jerzy Zitzman, twórcą scenografii jest Andrzej Łabiniec, a autorem muzyki Bogumił Pasternak.

 

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Wielki_Mały_Król-plakat_Łabiniec1979.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Wielki_Mały_Król-program1979.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl