CYFROWA
BANIALUKA

Pędrek Wyrzutek

Data premiery: 15-05-1966

„Pędrek Wyrzutek był sobie Pędrkiem Wyrzutkiem, ludzie jednak myśleli, że w nim jest coś psiego, psy zaś były zdania, że w nim jest coś człowieczego /.../ Zaś ryby-piły /.../ myślały, że w nim jest coś ze słowika, i dziwiły się, dlaczego nie śpiewa: fiu fiut” - tak rozpoczyna Stefan Themerson swoją opowieść o Pędrku Wyrzutku, dziecku wędrującym przez świat w nadziei znalezienia odpowiedzi na pytanie kim jest. Szukając swego miejsca w świecie spotyka Pędrek całą plejadę dziwnych, a nawet dziwacznych postaci. Jest tu Wielbłąd profesor uwielbiający poezję lecz wykładający o elektryczności, ponieważ za wykłady o poezji płacą nierozłupanymi orzechami, natomiast za wykłady o elektryczności - trawą, którą on lubi; jest Kapitan Metaferejn i jego żona, małżeństwo znajdujące się o krok od siebie, a mimo to nie potrafiące się odnaleźć; są Naukowcy toczący bezwzględną, zakończoną całkowitym zniszczeniem wojnę; jest Karabinier przepuszczający przez granicę tylko tych, którzy MUSZĄ odejść, a nie tych, którzy tego CHCĄ.

Wreszcie, po przeżyciu wielu przygód,' dostaje się Pędrek w ręce halabardników, którzy prowadzą go - jako oskarżonego o poważne przestępstwo - przed oblicze Premiera. Pędrek nie zrobił nic złego, a całe jego „przestępstwo” polega na tym, że "on sam śmie być rzeczą nową", jest do innych niepodobny, trzeba go zatem "zniszczyć , zgładzić zburzyć, zniweczyć"…

"Przygody Pędrka Wyrzutka" - sztuka przeznaczona dla dzieci starszych - to rodzaj filozoficznej przypowieści o świecie i naszym w nim miejscu. Ludzie, których spotyka Pędrek, to osoby o zdecydowanie nakreślonych charakterach i postawach wobec życia: poprzez nie przekazuje nam Themerson prawdę o świecie – świecie wcale nie najlepszym.

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Pędrek_Wyrzutek-plakat-afisz_Łabiniec66.jpg

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl