CYFROWA
BANIALUKA

O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku

Data premiery: 25-04-1959

Baśń Marii Kownackiej „ O Straszliwym Smoku i Dzielnym Szewczyku, Prześlicznej Królewnie i Królu Gwoździku” znana również pod tytułem „Szewczyk Dratewka” stanowi już dziś klasyczną pozycję w repertuarze polskich teatrów lalkowych. Zwartość, dramaturgiczna, żywa, obfitująca w liczne perypetie akcja, ładny, choć już nieco archaiczny język, a także urozmaicające widowisko piosenki sprawiają, że sztuka mimo upływu lat wciąż gości na teatralnych afiszach, a dzieci z jednakowym zainteresowaniem i emocjonalnym zaangażowaniem śledzą przygody sympatycznych bohaterów. Widowisko adresowane jest szczególnie do dzieci najmłodszych, choć ze względu na walory dramaturgiczne i estetyczne może zainteresować i widownię starszą.
„Szewczyk Dratewka” może być prezentowany w każdych warunkach: w przedszkolach, szpitalach i sanatoriach, salach lekcyjnych i innych pomieszczeniach.
Fabuła sztuki jest prosta i opiera się na schemacie klasycznej bajki. Za sprawą złej Czarownicy śliczna Królewna zostaje porwana przez Smoka. Na ratunek więzionej ruszają Rycerze /butni lecz tchórzliwi/, ale dopiero odważny Szewczyk Dratewka - dzięki pomysłowości i sprytowi - ratuje Królewnę. Odrzuca ofiarowywaną mu przez Króla koronę i razem z Królewną /która chce być szewcową,  a nie królową/
wyrusza w świat.

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
O_straszliwym_Smoku_i_dzielnym_Szewczyku-plakat_Kurkowski1959.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
O_straszliwym_Smoku_i_dzielnym_Szewczyku-program_1959.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl